Dacă am avea un program de lucru de doar cinci ore pe zi?

prgramul de lucru si productivitatea

Programul ”de la 9 la 5” a creat generații de workaholici. Avocații, consultanții și bancherii se mândresc cu zilele lor de muncă de câte 12 ore, iar restul, cei care lucrează câte opt, se consideră norocoși că au un program pe care îl caracterizează ca fiind lejer.

Programul de opt ore pe zi a fost introdus încă de la jumătatea secolului al XIX-lea. Henry Ford, de exemplu, a fost privit ca un adevărat revoluționar când a decis că oamenii lui vor lucra doar câte opt ore și vor primi și măriri salariale. Rezultatul – o creștere uriașă a productivității companiei.

Dar din secolul al XIX-lea am trecut printr-o serie uriașă de schimbări. Tehnologia a înregistrat o evoluție incredibilă, iar structurile sociale și obiceiurile oamenilor, stilul de viață, sistemul de valori și priorități sunt complet distincte. Atunci de ce, în continuare, lucrăm opt ore pe zi?

Oamenii se trezesc la aceeași oră, se suie în mașini, aglomerează drumurile, petrec nouă ore în aceeași clădire și apoi creează blocaje în trafic, la aceeași oră, înapoi spre casă, zi de zi. Zilele de luni sunt cele mai nefaste din întreaga săptămână, iar diminețile de vineri sunt pline de zâmbete. Practic, ne petrecem săptămâna în două etape: îndurăm 70% din timp pentru a ne bucura de restul de 30%, scrie Mashable.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •